Description
MAISON 3 SEAT SOFA

634,400 ر.ع.
MAISON 3 SEAT SOFA
MAISON 3 SEAT SOFA
| Weight | 70,60 kg |
|---|
Aiming for maximum comfort with material combinations accompanying the contemporary design line, MAISON 3 SEATER SOFA combines aesthetics and functionality. It provides high comfort with its seating area designed with multi-layer foam and pocket spring technology of different densities. The high-comfort foam used in the back cushions takes the ergonomics of the MAISON 3 SEATER SOFA to a premium level and completes its design with goose down filled cushions.
Features<br
Aiming for high comfort in the session with the use of multi-layered hybrid foam, MAISON 3 SEATER SOFA allows you to enjoy maximum comfort to the fullest.
Offering a feeling of comfort and innovation without sacrificing aesthetic needs, MAISON 3 SEATER SOFA provides natural and real comfort with the light and soft structure of goose down filled cushions.
| Body Material Information: | Industrial Wood |
| Cover Mechanism: | Hinge |
| Number of Covers (pieces): | 4 |
| Handle: | Polymer Material |
| Product Usage Instructions: | Download |
|
Installation Requirement: |
Requires installation. |
| Warranty Period: | 2 years |
| Height (mm): | 70,6 kg |
| Width (mm): | 70,6 kg |
| Depth (mm): | 610 |
| Foot / Plinth Height (mm): | 52 |
| Carrying Capacity (kg): | 90 |
Warning
Things to consider when buying this product for your home hereYou can review.
| Bank Muscat | Bank Nizwa | National Bank | Muscat Finance | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Installments | Installment Amount | Total | Installment Amount | Total | Installment Amount | Total | Installment Amount | Total |
| 2 | 557.12 OMR | 1114.25 OMR | 557.12 OMR | 1114.25 OMR | 557.12 OMR | 1114.25 OMR | 557.12 OMR | 1114.25 OMR |
| 3 | 371.42 OMR | 1114.25 OMR | 371.42 OMR | 1114.25 OMR | 371.42 OMR | 1114.25 OMR | 371.42 OMR | 1114.25 OMR |
| 4 | 278.56 OMR | 1114.25 OMR | 278.56 OMR | 1114.25 OMR | 278.56 OMR | 1114.25 OMR | 278.56 OMR | 1114.25 OMR |
| 5 | 222.85 OMR | 1114.25 OMR | 222.85 OMR | 1114.25 OMR | 222.85 OMR | 1114.25 OMR | 222.85 OMR | 1114.25 OMR |